Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zdjęcie Tomasza Pindela

 

Tomasz Pindel (1976) – wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, wcześniej pracował w Katedrze Ameryki Łacińskiej UJ i w Instytucie Książki. Zajmuje się literaturą z Ameryki Łacińskiej, jest autorem dwóch książek literaturoznawczych, biografii Vargasa Llosy (Znak, 2014), reportażu Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (Znak, 2018) oraz Historii fandomowych (Czarne, 2019). Jest także współautorem audycji radiowej o książkach „Piątka z literatury” w RMF Classic, a także publicystą, autorem tekstów o literaturze, felietonistą („Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”, lubimyczytac.pl, „Bluszcz”, „Chimera” i in.).

W 2003 roku zadebiutował jako tłumacz i od tego czasu przełożył ponad 50 książek (powieści i zbiorów opowiadań), a także około 20 książek dla dzieci i nieco opowiadań publikowanych w prasie.

Nagrodzony w konkursie Instytutu Cervantesa w Polsce za najlepszy przekład literatury hiszpańskojęzycznej 2007 – za Noc jest dziewicą Jaime’go Bayly’ego; dwukrotnie odebrał wyróżnienia w tym konkursie: w 2006 r. za W poszukiwaniu jednorożca J. Eslavy Galána i w 2010 r. za Gorączkę w Hawanie Leonarda Padury. Jego biografia Maria Vargasa Llosy została uznana za Krakowską Książkę Miesiąca, grudzień 2014, a także nominowana do Nagrody im. Długosza 2015. W 2020 znalazł się wśród wyróżnionych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za przekład Bestii Óscara Martíneza.

 

Najważniejsze publikacje naukowe:

Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej (2004, 2014)

 

Popularnonaukowe:

Realizm magiczny. Przewodnik (praktyczny), (2014).

Mario Vargas Llosa. Biografia (2014).

Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018).

Historie fandomowe (2019)

W głowie tłumaczy (scenariusz komiksu o sztuce przekładu, 2019)